Jaka drukarka 3D

Świat drukarek to nie tylko urządzenia służące do drukowania tekstów i obrazów na kartkach papieru o różnej wielkości. W ostatnim czasie na rynku pojawiła się nowa technologia, która pozwala na drukowanie trójwymiarowych przedmiotów. Choć brzmi to dość futurystycznie to drukarki 3d są już dostępne do użytku domowego.

Jak to działa?

Drukowanie 3D, zwane również drukowaniem przestrzennym, to proces tworzenia trójwymiarowych przedmiotów na podstawie komputerowego modelu. Ta technologia była na początku wykorzystywana przede wszystkim w przemyśle jako sposób na wykonywanie szybkich i tanich prototypów.

W 2006 roku powstał jednak pierwszy prototyp drukarki 3d do wykorzystania w domu. Obecnie na rynku można znaleźć kilka urządzeń, które pozwolą Ci na wydrukowanie własnych obiektów.

Drukarka 3d to urządzenie, które wykorzystuje tworzywo sztuczne (tzw. filament) po to, aby stworzyć przedmiot, którego trójwymiarowy model uprzednio przygotowałeś. Drukowanie zajmuje od kilku minut do kilku godzin w zależności od wielkości i stopnia skomplikowania obiektu. Po wydrukowaniu gotowy przedmiot musi ostygnąć po czym możesz go dokładnie obejrzeć i wykorzystać.

Przystępne i wydajne

Jeśli chcesz przekonać się samemu jak działa drukarka 3D to warto zacząć od dwóch najtańszych modeli czyli VELLEMAN K8200 oraz PEARL EX1-PLUS. Koszt każdego z tych urządzeń sytuuje się w granicach 3000-3500 zł.

Oba urządzenia oferują dobrą jakość wydruku pozwalając na stworzenie przedmiotów o maksymalnej objętości 225x145x150 mm (PEARL) i 200x200x200 (VELLEMAN). Do druku wykorzystują plastik ABS oraz poliaktyd. Drukarka 3d VELLEMAN jest podłączana do komputera (gdzie znajduje się model 3D) przy pomocy kabla USB.

Natomiast do PEARL EX1-PLUS model można załadować również kartą SD. Koszt 1 kilograma filamentu w przypadku obu urządzeń to ok. 125 zł, co sprawia, że te dwa modele są również bardzo tanie w eksploatacji.

Najlepsza

Jeśli chcesz od razu spróbować czegoś z wyższej półki drukowania 3D to najlepiej zrobisz kierując wzrok w stronę drukarki MAKERBOT REPLICATOR 2.  Koszt tego urządzenia to ok. 11 tys. zł. Za tę cenę otrzymujesz jednak najwydajniejszy sprzęt na rynku ze świetną jakością wydruku, ergonomią, oraz bardzo dobrą maksymalną objętością (285x155x153 mm).

Model oferuje podłączenie kablem USB i kartą SD. Ponadto, urządzenie wyróżnia się dopracowanymi szczegółami. Oprócz ceny jego jedynym mankamentem jest duży koszt filamentu (poliaktyd) – w granicach 300 zł za 1 kg.

Aktualna oferta rynkowa, a także możliwości sprzętu pokazują, że drukarka 3d przestała być już towarem ekskluzywnym a stała się urządzeniem, które może mieć praktycznie każdy. Może warto dołączyć do grona fanów druku 3D i samemu sprawdzić jak to działa?

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *