Wymieniamy podzespoły komputera

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie sytuację, w której dana rodzina nie posiada sprzętu komputerowego. W wielu przypadkach jednak, domowy komputer to wysłużony sprzęt, który towarzyszył Ci przez lata i stracił cały swój potencjał. Właśnie w takich sytuacjach pojawia się myślenie o zmianie posiadanego komputera. Możliwości jest jednak kilka.

Pierwsza z nich to zakup całkiem nowego sprzętu. Druga zaś to skorzystanie z serwisu, który będzie w stanie przedłużyć jego żywotność, regenerując i reperując stare części. Trzecią opcją jest natomiast wymiana części na nowe podzespoły komputera, które przy odpowiedniej konfiguracji mogą nadać Twojemu PC-owi zupełnie nowego wymiaru.

Wiek komputera

Bardzo istotną sprawą w przypadku wymiany podzespołów jest wiek samego komputera. Jak zapewne wiesz, technologia w obecnych czasach rozwija się w niesamowitym tempie. Odzwierciedleniem takiego stanu rzeczy są podzespoły, nie tylko komputerów, ale też wszystkich innych urządzeń elektronicznych. Z tego też względu naprawdę leciwe PC-ty nie dadzą Ci możliwości wprowadzenia odpowiednich zmian w podzespołach.

Nawet wymiana starej pamięci RAM na jej nowszy odpowiednik może stanowić duży problem, choćby z tego powodu, że na rynku ciężko będzie znaleźć kość pamięci starego typu. Również płyty główne sprzed dobrych kilku lat nie będą w stanie poradzić sobie ze współczesnymi podzespołami.

Jeśli więc planujesz wymianę jedynie pojedynczych elementów komputera, proponuję kontakt ze mną, dzięki któremu będę w stanie określić możliwość wykorzystania nowszych części w starszym sprzęcie. Chętnie pomogę Ci również w nakreśleniu możliwości, jakie daje Ci Twój obecny sprzęt.

Określenie potrzeb

Równie istotną rzeczą, jak to zawsze bywa w przypadku sprzętu komputerowego, jest nakreślenie potrzeb i celów, do jakich będzie on służył. Od tego zależy też to, czy będziesz mógł usprawnić swojego PC-ta podzespołami z rynku wtórnego, czy jedyną możliwością pozostanie zakup całkowicie nowych części.

Pierwsza ewentualność jest dostępna dla ludzi, którym komputer służy do absolutnie podstawowych zadań. Jeśli należysz do tej grupy, to prawdopodobnie uda Ci się trafić na używane karty graficzne, a nawet procesory i płyty główne, które są sprzedawane przez bardziej wymagających użytkowników. Dla nich jedynym rozwiązaniem pozostaje bowiem zakup najnowszych podzespołów, które będą w stanie wnieść coś w wydajność całego sprzętu.

Komputery stacjonarne

Jeśli planujesz wymianę określonych podzespołów warto wziąć tez pod uwagę rodzaj posiadanego przez Ciebie sprzętu. W komputerach stacjonarnych możliwości jest wiele, jednak urządzenia mobilne w określonych przypadkach również dają pewne możliwości.

Pozostając przy komputerach stacjonarnych, ważną kwestią jest stan Twojego portfela. Jeśli nie możesz pozwolić sobie ze względów finansowych na nowy sprzęt, to warto dobrze przemyśleć zakup i źródło pochodzenia podzespołów używanych. Oczywiście chętnie pomogę znaleźć Ci najlepsze rozwiązania, które jednocześnie najwięcej wniosą do działania Twojego sprzętu. Jeśli jednak pieniądze nie są decydującym elementem, to weź pod uwagę wady i zalety zarówno podzespołów nowych, jak i używanych.

Wszystkie nowe elementy posiadają jedną podstawową wadę – cenę. Lista zalet wydaje się być jednak zdecydowanie dłuższa. Przede wszystkim możesz liczyć na określoną wydajność i pewność, że przed zainstalowaniem danego podzespołu w Twoim komputerze, nie miał on wcześniej okazji stracić nic ze swojego potencjału.

Nowe części to także gwarancja producenta, która przynajmniej przez rok uchroni nas od niepokoju związanego z ewentualną koniecznością kolejnej wymiany. Często może się okazać, że kupując nową i wydajną kartę graficzną, producent do zestawu dołączy grę komputerową. Dla samego komputera ma to może małe znaczenie, jednak taki dodatek zawsze jest przyjemny.

Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia wad i zalet używanych podzespołów. Z pewnością do tych drugich należy cena, która siłą rzeczy musi być niższa od nowych części. Zaletą będzie też dość szeroki wybór podzespołów z rynku wtórnego. Przy odpowiednim rozeznaniu mogą sprawić, że używana część nada Twojemu komputerowi wydajność, której nie uzyskalibyśmy w przypadku nowej i dostępnej za tą samą cenę. Ewentualne zagrożenie wynikające z zakupu używanych podzespołów mogą wynikać ze zużycia i zmniejszonej wydajności względem stanu fabrycznego. Ciężko też liczyć na opiekę gwarancyjną producenta, choć czasami i to może się udać.

Komputery mobilne

W tym wypadku możliwości są zdecydowanie bardziej ograniczone, a możliwość wymiany obejmuje tylko niektóre podzespoły, a czasami nawet żadnych. Tutaj jedyne pole manewru stanowi pamięć RAM, dysk twardy, napędy optyczne i bateria. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup podzespołów, warto upewnić się, że masz możliwość ich wymiany.

Jeśli planujesz modyfikacje swojego sprzętu komputerowego lub chcesz wymienić całkowicie podzespoły komputera serdecznie zachęcam do kontaktu. Chętnie udzielę pomocy we wprowadzeniu takich zmian, abyś przez kolejne miesiące i lata cieszył się sprzętem odpowiadającym Twoim potrzebom.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *