Wymiana procesora w komputerze stacjonarnym

W pewnym momencie nawet najwydajniejszy komputer stacjonarny daje oznaki swojej starości. Rozwiązaniem problemu nie musi być wymiana całego sprzętu na nowy. Czasami lepszą i tańszą opcją będzie wymiana niektórych podzespołów na czele z procesorem.

Co daje wymiana procesora?

Jak powszechnie wiadomo, procesor jest sercem całego komputera i bez niego działanie PC-tów, czy nawet laptopów byłoby niemożliwe. Nie każdy wie, że istnieje możliwość wymiany samego procesora. W przypadku laptopów jest to dość trudne, a czasami wręcz niemożliwe.

W przypadku tradycyjnych blaszaków nie powinno to jednak stanowić problemu. Wymiana procesora w komputerach stacjonarnych pozwala zwiększyć wydajność sprzętu o przynajmniej kilkanaście procent. W niektórych przypadkach wzrost może sięgać nawet blisko 100 proc. Głównie zależy to od możliwości naszej płyty głównej, a także kilku innych podzespołów, takich jak zasilacz czy chociażby wentylatory.

Sam procesor, czy razem z płytą główną?

Pierwszym pytaniem, na jakie powinieneś sobie odpowiedzieć jest to, czy decydujesz się na wymianę wyłącznie procesora, czy także płyty głównej. W pierwszym przypadku jesteś ograniczony do możliwości swojej aktualnej płyty.

W przypadku starszych komputerów wymiana wyłącznie procesora z pewnością nie da spektakularnych efektów. Jeśli jednak wymienisz też płytę główną, cały komputer zyska nowej jakości i zapewni Ci kolejna lata przydatności. Niestety im większą wydajność będziesz chciał osiągnąć, z tym wyższymi kosztami musisz się liczyć.

Przygotowanie do wymiany

Jeśli już wiesz, na jaką modyfikację możesz sobie pozwolić i posiadasz już nowy procesor, powinieneś przygotować się do wymiany. Pierwszą i najważniejsza kwestią będzie aktualizacja BIOS-u. Musi być on kompatybilny z Twoją płytą i procesorem. Wszelkie informacje znaleźć można w instrukcji płyty i procesora lub oczywiście w Internecie.

Jeśli różnica w wydajności między starym a nowym procesorem ma być duża, wymiana procesora w komputerze stacjonarnym powinna też obejmować zasilacz i układ chłodzący. Tylko w ten sposób uda Ci się zapewnić odpowiedni dopływ mocy do procesora, a także zapewni optymalne chłodzenie, które nie doprowadzi do awarii całego komputera.

Demontaż

Po aktualizacji BIOS-u można przejść już do samego demontażu starego procesora. Ten będzie się różnił w zależności od płyty głównej i rodzaju procesora. W pierwszej kolejności zazwyczaj konieczne jest usunięcie wentylatorów wraz z radiatorem. Podczas pracy należy pamiętać o wzmożonej ostrożności i zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

W przypadku braku doświadczenia nie powinieneś samodzielnie przeprowadzać tego typu operacji. Choć teoretycznie nie należy ona do najtrudniejszych, to ryzyko uszkodzenia jest jednak dość duże.

Wymiana

Po zdemontowaniu procesora można wymienić go na nowszy model. Tutaj ponownie zaleca się ostrożność, ale też konieczność postępowania zgodnie z określonym kluczem. Przede wszystkim musisz wyposażyć się w pastę termoprzewodzącą, która zapobiegnie spaleniu się procesora.

Po zamontowaniu nowej jednostki nie możesz zapomnieć o układzie chłodzenia. Następnie trzeba przynajmniej przez jakiś czas monitorować temperaturę całego układu, aby nie narażać komputera na awarię.

Wymiana procesora wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. W przypadku ich braku, lepiej powierzyć to zadanie specjaliście. Korzyści mogą być bowiem bardzo duże, a niepowodzenie może kosztować Cię koniecznością wymiany całego sprzętu.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *