tania płyta główna

Spośród wszystkich komponentów komputera najbardziej podstawowym jest płyta główna. Bez niej nie sposób wyobrazić sobie normalnego działania podzespołów Twojego sprzętu. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów płyt głównych. Niektóre z nich kosztują zaledwie 200 zł, koszt innych może sięgać nawet ponad 1000 zł. Dowiedz się skąd biorą się takie różnice cenowe.

Zadanie i budowa płyty głównej

Zanim przejdę do opisu czynników wpływających na cenę płyty głównej, warto pokrótce wyjaśnić jaka jest jej funkcja i budowa. Otóż, płyty główne są obwodami drukowanymi na których montuje się najważniejsze komponenty komputera. Zamontowanie na płycie umożliwia ich komunikację, a także normalne działanie całego sprzętu.

Na płycie montujesz więc pamięć operacyjną oraz procesor. Znajdują się na niej także gniazda do dysku twardego i dysków wewnętrznych, złącza PCI oraz złącza do urządzeń peryferyjnych. Na płycie głównej montowana jest również karta graficzna oraz radiator. Krótko mówiąc, płyta główna służy do integrowania wszystkich kluczowych komponentów komputera.

Płyta płycie nie równa

Jak już wcześniej wspomniałem, nawet powierzchowne przejrzenie ofert sklepowych od razu pokaże Ci, że istnieje ogromna rozbieżność w cenie różnych płyt głównych. Poniżej przedstawiam czynniki, które sprawiają, że możesz kupić zarówno tanie płyty główne, jak i te droższe.

  1. Wysokiej jakości podzespoły – im lepszej jakości są tranzystory, kondensatory i dławiki zamontowane na płycie głównej, tym jej cena jest wyższa. Z drugiej strony, jakość tych elementów gwarantuje bezawaryjne działanie przez długie lata.
  2. Lepsze chłodzenie i zasilanie – jeśli planujesz podkręcać podzespoły swojego komputera, np. procesor, to przyda Ci się lepsze chłodzenie i zasilanie. To oczywiście odbije się na cenie płyty głównej.
  3. Zaawansowany układ dźwiękowy – standardowe płyty główne nie oferują super wysokiej jakości dźwięku. Jeśli jesteś kinomanem lub audiofilem, to na pewno Cię nie zadowolą. W takiej sytuacji lepiej postawić na płytę z lepszym układem, który jest np. wyposażony w wzmacniacz słuchawkowy.
  4. Układy sieciowe LAN z wyższej półki – to kolejny czynnik, którego nie mają tanie płyty głównej (co nie znaczy oczywiście, że w ogóle nie mają układu LAN). Pozwoli on na wykorzystanie w pełni potencjału Twojej sieci przewodowej. Oczywiście za takie możliwości będziesz musiał dodatkowo dopłacić.
  5. Dodatkowe porty i gniazda – im więcej gniazd i portów, tym większe możliwości rozbudowywania i tuningowania Twojego komputera. Za dodatkowe porty USB 3.0/3.1, SATA Express, czy PCI Express będziesz musiał jednak dopłacić.

Podsumowując, tak jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych, na cenę płyty głównej wpływa obecność dodatkowych funkcjonalności oraz zastosowanie lepszy materiałów i nowocześniejszych technologii. Jeśli masz w planach podkręcanie lub rozbudowę komputera to warto już teraz zainwestować w droższą płytę. Jeśli jednak zależy Ci tylko na zwykłym działaniu, to tanie płyty główne są bardzo dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. Zapytaj specjalisty, a na pewno pomoże Ci wybrać właściwy produkt.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *