Problemy z wyświetlaniem obrazu w laptopie

Ekran laptopa to z punktu widzenia użytkownika najbardziej niezbędna część sprzętu. Niestety jest on też narażony na wiele uszkodzeń, które mogą całkowicie uniemożliwić pracę. Często nie dotyczą one samej matrycy, a pozostałych podzespołów laptopa.

Pierwsze oznaki problemu

Jeśli właśnie uruchomiłeś laptopa i razem z nim pracę rozpoczął wentylator, wszystkie kontrolki się zaświeciły, a dysk i napęd wydają charakterystyczny dźwięk, jednak na ekranie nie pojawia się obraz, to znak, że matryca ma pewien problem. Prawdopodobnie nie jest to żadne uszkodzenie fizyczne, ponieważ to byłoby łatwo zauważalne. Problemów możesz doszukiwać się gdzie indziej.

Możliwe przyczyny

Istnieje kilka najczęstszych usterek, których objawem jest brak obrazu w laptopie. Podstawowe z uszkodzeń dotyczą:

  • karty graficznej,
  • taśmy matrycy,
  • świetlówki lub inwertera,
  • gniazda podłączenia taśmy z płytą główną,
  • matrycy.

Problem dotyczący samej matrycy był już omawiany, dlatego jeśli nie zdiagnozujesz usterki w żadnym z niżej wymienionych źródeł, zachęcam do artykułu poświęconego wymianie uszkodzonej matrycy w laptopie.

Karta graficzna

Jeśli pojawił się wspomniany na początku problem, czyli wydaje Ci się, że wszystkie podzespoły działają, jednak obraz na ekranie laptopa się nie wyświetla, to problem może dotyczyć karty graficznej. Niestety jej wymiana jest bardzo skomplikowana i niemożliwa do przeprowadzenia w domu bez odpowiedniego sprzętu. W zależności od typu laptopa i rodzaju karty graficznej (zintegrowana lub dedykowana) problem można jednak rozwiązać. W tym celu zachęcam do kontaktu.

Taśma matrycy

Objawy dotyczące uszkodzenia taśmy matrycy są dość charakterystyczne. Jeśli obraz zanika tylko w określonych pozycjach obudowy i wraca przy jej zmianie, to problem może tkwić właśnie w taśmie. W tym wypadku konieczna będzie jej wymiana. To zadanie nie jest już tak skomplikowane, jednak wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy i obycia w tego typu naprawach.

Świetlówki i inwerter

Jeśli obraz na wyświetlaczu jest czarny, jednak po dokładnym przyjrzeniu się zauważysz, że coś jednak na nim widać, to problem może dotyczyć świetlówek lub inwertera. Świetlówki umieszczone są po obu stronach matrycy i mają za zadanie doświetlać cały panel.

Inwerter z kolei to przetwornica, której zadaniem jest zasilanie świetlówek. Jeśli któryś z tych elementów zawiedzie to matryca będzie działała, lecz obraz na niej wyświetlany będzie praktycznie niewidoczny. Uszkodzony inwerter można naprawić, jednak najczęściej wymaga wymiany, podobnie jak uszkodzone świetlówki. Koszt zakupu takiego inwertera to zazwyczaj kilkadziesiąt złotych.

Gniazdo łączące taśmę z płytą główną

Całkowity brak obrazu w laptopie i nawet minimalnego podświetlenia zazwyczaj przywołuje najgorsze myśli, czyli uszkodzenie samej matrycy. Problem może być jednak zdecydowanie mniej uciążliwy. Takie same objawy będą bowiem widoczne także w przypadku uszkodzenia gniazda, w którym łączymy taśmę z płytą główną. Czasami pomocne będzie jego przeczyszczenie, a innym razem konieczna będzie wymiana uszkodzonego gniazda.

Większość z tych usterek nie jest możliwa do naprawienia w domowych warunkach. Jeśli więc spotkał Cię któryś z wymienionych problemów, zachęcam do kontaktu. Z pewnością będę w stanie zdiagnozować problem i znaleźć jego najlepsze rozwiązanie. Pamiętaj, że samodzielne próby naprawy czasem mogą spowodować zdecydowanie poważniejsze uszkodzenia.

Przeczytaj również

One thought on “Problemy z wyświetlaniem obrazu w laptopie

  1. mi jakis czas temu spalila sie karta graficzna, ale na szczesie w Redicreo mi szybko to naprawili (jak ktoś z krk i okolic to polecam). ale chyba maoj laptop ma jakąś wadę bo co chwilę coś mi sie z grafiką dzieje, bede musial przyoszczedzic i kupic nowy sprzet bo takie latanie co chwile do naprawy to jest meczące. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *