konsekwencje hejtu

Świat już zaczął uruchamiać procedury, mające na celu walkę z falą nienawiści słownej w sieci. Poważnie, tym tematem zajęli się Niemcy. Polska w tej kwestii również zaczęła stosować poważne sankcje prawne za hejt w Internecie, które wynikają z przepisów ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. KK (Dz. U. z 2016 r., poz. 2138).

Niemcy wypowiadają totalną wojnę hejterom

1 stycznia 2018 roku Niemcy zaczęli egzekwować surowe zasady, związane z takimi portalami społecznościowymi, jak: Facebook, Twitter i YouTube. Nałożono surowe kary, sięgające nawet do 50 milionów euro, jeśli administratorzy nie usuwają wiadomości zawierających treści propagujące obrazę, znieważanie czy nienawiść. Obraźliwy wpis ma być usunięty w ciągu 24 godzin od otrzymania skargi.

Znowelizowane prawo wymaga, aby powyższe portale posiadały skuteczną i przejrzystą procedurę rozpatrywania wszelkich skarg. Ponadto do możliwości złożenia zażalenie mają prawo wszyscy użytkownicy (również osoby publiczne), w dogodnym dla siebie momencie. Po otrzymaniu skargi firmy obsługujące media społecznościowe muszą usunąć lub zablokować nielegalne treści w ciągu 24 godzin, chociaż bywa, iż otrzymują na to, nawet tydzień, szczególnie w przypadkach bardzo skomplikowanych i trudnych spraw.

Rewolucyjne zmiany na Facebooku

Ogromna ilość treści promujących nienawiść stanowi dzisiaj już globalny problem dla wielu portali. W ubiegłym roku Facebook powiadomił, iż tygodniowo usuwa 66.000 tysięcy tego typu wpisów. W ubiegłym miesiącu Facebook dodał także nowe narzędzia, aby ograniczyć wszelkie próby nadużyć, jakie zachodzą na tej stronie.

Nowa funkcja polega na tym, iż po zablokowaniu kogoś, kto Cię prześladuje i nęka, dana osoba nie może po prostu utworzyć nowego konta i kontynuować wcześniejszy proceder. Narzędzie to potrafi ocenić, czy np. nowe konto jest założone ze starego adresu IP, pod którym występował zablokowany wcześniej hejter.

Odpowiedź Twittera

Również Twitter eskaluje swą walkę z nienawiścią w sieci, wymuszając zaktualizowaną politykę, która zakazuje ludziom promowania przemocy i nienawiści np. w nazwach użytkowników. Portal grozi usunięciem kont, jeśli użytkownicy będą tweetować mowę nienawiści, symbole i obrazy, które zniesławiają czy obrażają czyjąś godność osobistą.

Przestępstwa z nienawiści

Zjawisko hejtu obecne forach internetowych, portalach społecznościowych czy blogach to czyny, które są obecnie zabronione i ścigane. Ich autorzy czuja się w Internecie anonimowi, ale to tylko ułuda, gdyż łatwo namierzyć taką osobę.  Jakie działania zaliczamy do hejtu:

1.Nawoływanie do nienawiści

2.Obrażanie uczuć religijnych

3.Wulgaryzmy

4.Brak poszanowania godności osobistej danej osoby

5.Naruszenie jej prywatności poprzez ujawnienie różnego rodzaju danych, informacji czy tez publikowanie zdjęć bez jej zgody

6.Nawoływanie do popełniania czynów zabronionych na tej osobie

7.Grożenie i uporczywe nękanie

Polski kodeks karny zabrania także publicznego propagowania totalitaryzmu, faszyzmu, antysemityzmu i innych działań zmierzających do wywoływania i podsycania nienawiści na tle rasowym, etnicznym, narodowym, wyznaniowym itp.  Karane jest także wyśmiewanie czyjejś orientacji seksualnej, ułomności fizycznej czy choroby.

Odpowiedzialność karna hejtu

Przestępstwa mające charakter nawoływania do nienawiści i dyskryminacji są ścigane w trybie publiczno-skargowym. Sprawca podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch (a w niektórych wypadkach nawet do lat trzech).Przestępstwa zniesławienia i zniewagi ścigane są natomiast z oskarżenia prywatnego. W przypadku osób małoletnich sprawą rozpatruje Sąd dla Nieletnich.

Pamiętaj, że sieć nie jest miejscem, gdzie bezkarnie można kogoś obrażać czy zniesławiać. W tym miejscu nie jesteś anonimowy. Namierzanie hejterów nie stanowi dziś żadnego problemu. Uporczywe nękanie zaś może pociągać spore konsekwencje.

Jeśli jesteś ofiarą lub świadkiem tego procederu, reaguj natychmiast, nie pozwól, aby ktoś naruszał Twoją godność osobistą i szerzył nienawiść za pomocą środków masowego przekazu.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *