Strona główna » HARDWARE » Nowe komputery stacjonarne i mobilne – przegląd dostępnych rozwiązań

Nowe komputery stacjonarne i mobilne – przegląd dostępnych rozwiązań

Nowe komputery stacjonarne i mobilne – przegląd dostępnych rozwiązań

W kategorii komputerów, przed użytkownikami stoi obecnie mnóstwo możliwości. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na sprzęt mobilny lub stacjonarny, a i wśród nich nie jesteś skazany na pojedyncze rozwiązania. To zmusza do zastanowienia się, jakie urządzenie będzie najbardziej odpowiednie do Twoich zastosowań.

Jeszcze nie tak dawno, bo w 2010 roku szczyty popularności osiągały laptopy o standardowej przekątnej ekranu 15,6 cala. Obecnie sytuacja uległa diametralnej zmianie, a te niegdyś popularne urządzenia muszą walczyć o każdego użytkownika i na różne sposoby zachęcać do zakupu. Taka zmiana upodobań ludzi jest oczywiście związana z rosnącą konkurencją i liczbą alternatyw dla przeciętnego notebooka. Ale nowe komputery to nie tylko notebooki.

Komputery stacjonarne

W chwili obecnej na rynku znaleźć można dwa podstawowe rozwiązania w kategorii komputerów stacjonarnych, czyli popularne PC-ty i komputery typu All-in-One (AiO).

PC, czyli pierwsza rzecz jaka przychodzi na myśl, kiedy słyszysz słowo komputer. Swoją popularnością cieszy się nieprzerwanie od wielu lat. Jest to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto z tego typu urządzeń korzysta głównie w domu. Mogą się one poszczycić wysoką wydajnością i możliwościami, których nie będą w stanie zapewnić inne rodzaje komputerów. Posiadają jednak i swoje wady, takie jak choćby konieczność przeznaczenia na nie dość dużej ilości miejsca w domu. Z drugiej strony oferują opcje rozbudowy i gwarantują Ci, że w przyszłości z łatwością je ulepszysz.

Innym rozwiązaniem są wspomniane komputery All-in-One. Ich charakterystyczną cechą jest to, że wszelkie komponenty i podzespoły odpowiedzialne za ich działanie zostały ukryte w obudowie monitora. Dzięki temu ilość potrzebnego miejsca może być ograniczona w znacznym stopniu, podczas gdy teoretycznie możliwości samego sprzętu pozostają bez zmian. W praktyce nie można jednak mówić o tym, że komputer AiO będzie w stanie zastąpić PC i odwrotnie. Każde z tych rozwiązań posiada swoje wady i zalety i tylko od Ciebie zależy, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz. Oczywiście chętnie pomogę Ci nakreślić różnice między tymi dwoma rodzajami komputerów, a także przedstawię możliwości jednego i drugiego sprzętu. Warto mieć na uwadze fakt, że AiO nie musi być tylko komputerem, ale może też być telewizorem, posiadać dotykowy ekran i wiele innych, ciekawych rozwiązań.

Komputery mobilne

W tej kategorii znajdziesz jeszcze więcej rodzajów sprzętu, a ich ilość prawdopodobnie stale będzie rosła. Warto wymienić jednak najważniejsze, a więc notebooki, netbooki, tablety i rozwiązania hybrydowe.

Nowoczesny sprzęt mobilny to cały ogrom możliwości dostosowania go do potrzeb użytkowników. Wśród samych notebooków możesz szukać urządzeń stricte dla graczy, dla częstej pracy w terenie, w trudnych warunkach atmosferycznych, czy też po prostu wygodnych i praktycznych w każdej sytuacji. Trudno w przypadku laptopów mówić o wydajności, czy o ich podzespołach. Tutaj obszar konfiguracji jest tak szeroki, że tak naprawdę musisz dokładnie określić i przemyśleć swoje preferencje. W każdym przypadku będzie to jednak sprzęt kosztujący dość znaczną ilości pieniędzy. Dlatego przed dokonaniem zakupu polecam konsultacje, dzięki którym nie wyrzucisz pieniędzy w błoto.

Jeśli jednak nie interesują Cię notebooki, choćby z tego względu, że nie są już tak modne jak kiedyś, to oczywiście rynek oferuje wiele alternatyw. Od prostych, niewielkich i poręcznych netbooków, których ograniczenia trzeba jednak wcześniej poznać, aż po tablety. Ich zakup, szczególnie po raz pierwszy, to także pewne ryzyko. Tablet może, ale nie musi posiadać możliwości, które pozwolą mu z powodzeniem zastąpić komputer.

Teoretycznie najciekawszym rozwiązaniem mogą być nowe komputery hybrydowe, które pozwalają, w zależności od konfiguracji i danego producenta, na wiele zastosowań jednego sprzętu. Najciekawsze urządzenia hybrydowe potrafią w ciągu sekundy przekształcić netbooka w tablet i odwrotnie, a nawet oddzielić oba urządzenia od siebie i korzystać z ekranu, jako tabletu w pełni niezależnie.

Jak to w każdym przypadku bywa, różnorodność dostępnych możliwości potrafi przyprawić o zawrót głowy. Nowoczesne komputery mobilne oferują często dotykowe ekrany, znacznie oszczędniejsze baterie, hybrydowe rozwiązania w podzespołach i wiele innych. Każdy tego typu sprzęt posiada też swoje określone zastosowanie i choć producent zapewnia nas, że jego sprzęt jest w pełni uniwersalny, to w rzeczywistości bardzo ciężko znaleźć takie urządzenie.

Decyzji do podjęcia przy zakupie nowych komputerów jest zawsze mnóstwo i naprawdę warto przy wyborze takiego sprzętu poświęcić im więcej czasu. Ze swojej strony serdecznie zachęcam do kontaktu i gwarantuję, ze zrobię wszystko co w mojej mocy, aby ułatwić Ci podejmowanie tych trudnych i wymagających decyzji.

Twój Komputer Jest Wolny Jak Żółw?

Poznaj 7 prostych sposobów na to jak przyspieszyć komputer. Pobierz teraz poradnik za darmo.

 

 

Przeczytaj również


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Subscribe!