Jak wyciszyć hałasujący komputer

Kiedy kupujesz nowy komputer, wydaje Ci się, że jego praca jest praktycznie bezgłośna.
Po kilku miesiącach spod obudowy dobiegają jednak coraz intensywniejsze dźwięki, które na pewnym etapie zaczynają irytować. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, ale oczywiście z każdą możesz sobie poradzić.

Źródło hałasu

Najważniejsza rzeczą, jaką musisz się zająć przed podjęciem radykalnych działań jest zlokalizowanie źródła hałasu. To, że wydobywa się on z obudowy nic nie znaczy. Niezbędne jest poznanie dokładnego źródła. Hałas wydobywa się ze wszystkich podzespołów, ponieważ do pracy wykorzystują one energię elektryczną.

W niektórych przypadkach, przy najbardziej zaawansowanych podzespołach, ilość dostarczanej do nich energii jest na tyle duża, że wymagają one schłodzenia. Wtedy właśnie do naszych uszu dobiegają różne dźwięki. Najczęstszym przypadkiem jest wentylator procesora, karty graficznej lub ten stosowany do chłodzenia całego wnętrza obudowy.

Najlepszą metoda lokalizacji źródła hałasu jest nasłuchiwanie, ale można posłużyć się także programami komputerowymi. Pozwalają one na krótką chwilę wyłączyć dany układ chłodzenia, dzięki czemu łatwo zauważymy różnice w emisji hałasu.

Procesor

Producenci procesorów w standardzie stosują zazwyczaj dość przeciętne podzespoły chłodzące. Z tego powodu mogą one nie wytrzymywać dużych obciążeń i dadzą nam o tym znać zbyt dużym hałasem. Na szczęście można je wymienić, nawet samodzielnie, pod warunkiem, że poznamy kilka najważniejszych zasad. Skontaktuj się ze mną, a powiem Ci, jaki wentylator najbardziej poprawi chłodzenie Twojego procesora, a jednocześnie będzie możliwy do wykorzystania w Twoim przypadku. Wyjaśnię Ci także, jak go zamontować.

Karta graficzna

Głośny komputer to nie tylko chłodzenie procesora. Kolejną, zdecydowanie bardziej problematyczną sprawą może być karta graficzna. Producenci zazwyczaj stosują optymalne układy chłodzenia, jednak i one potrafią zawodzić. Ich wymiana jest jednak dość kosztowna i trudna. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy w tym zakresie, zapraszam do mnie, a na pewno poradzimy sobie z problemem. Innym rozwiązaniem pozostaje optymalizacja działania układu chłodzenia poprzez specjalne programy.

Obudowa

Sama obudowa również daje duże możliwości dotyczące chłodzenia. Wbudowane są w nią dwa rodzaje wentylatorów – nawiewowe i wyciągowe. Jeśli konstrukcja obudowy nam na to pozwala, możemy zwiększyć ich ilość i zapewnić lepsze chłodzenie wszystkim podzespołom. W razie potrzeby obudowę można też wymienić. Oba rozwiązania nie powinny zbyt dużo kosztować, a efekty mogą być ogromne. Przed przystąpieniem do wprowadzania zmian skontaktuj się jednak ze mną, a powiem dokładnie jakich wentylatorów szukać. Doradzę  o jakich parametrach i wymiarach ma być  dane chłodzenie, a także jak w prawidłowy sposób zamontować dany wentylator aby Twój głośny komputer stał się prawdziwą oazą spokoju i ciszy.

Inne metody

Jedną z nich jest zakup mat wyciszających, która zredukuje ilość wydostających się poza obudowę dźwięków. Nie zawsze będzie ona jednak dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie wpływa ona pozytywnie na chłodzenie samego komputera. Czasami istotne może być też czyszczenie wnętrza obudowy. Odpowiednie dbanie o czystość ma dla komputera niebagatelne znaczenie.

Jeśli chcesz, aby Twój komputer pracował ciszej, skontaktuj się ze mną, a chętnie doradzę Ci kilka rozwiązań, które z pewnością przyniosą zdecydowaną poprawę. Zapraszam.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *