Jak poprawnie dobrać zasilacz do komputera

Składanie komputera zawsze wiąże się z koniecznością wyboru wielu jego podzespołów. Uwagę skupiasz zazwyczaj na płycie głównej, procesorze, karcie graficznej, czy dysku. Zdajesz sobie też sprawę z konieczności kupna zasilacza. Niestety nie każdy wie, jak dobrać zasilacz do komputera, tak aby cały zestaw działał poprawnie i bezpiecznie.

Do czego służy?

Zasilacz komputerowy jest odpowiedzialny za dostarczanie prądu do wszystkich istotnych podzespołów komputera. Niezwykle ważnym aspektem jego działania jest także swoista bariera ochronna przed problemami z siecią elektryczną. Jeśli nie chcesz, aby jakiekolwiek skoki napięcia spowodowały poważne uszkodzenia w komputerze, z pewnością musisz rzetelnie podejść do wyboru zasilacza.

Parametry zasilacza

Podstawowym błędem popełnianym przy wyborze zasilacza jest zakup układu o zbyt niskiej lub zbyt wysokiej mocy. W pierwszym przypadku zasilacz może ulec przeciążeniu, czego konsekwencją będzie uszkodzenie zasilanych przez niego podzespołów. Jeśli natomiast moc zasilacza będzie zbyt duża, to po prostu jej nie wykorzystamy, co oznacza bezsensowny wydatek.

Zazwyczaj moc zasilacza jest szacowana „na oko”, przez co później pojawiają się błędy. Jeśli nie wiesz, jak dobrać zasilacz do komputera pod kątem mocy, skontaktuj się ze mną. Na podstawie pozostałych podzespołów komputera pomogę Ci określić, jaki zasilacz będzie najbardziej odpowiedni dla Twojego sprzętu.

Bezpieczeństwo

Poza samymi parametrami, równie ważne są takie kwestie jak długość gwarancji, czy różnego rodzaju zabezpieczenia, wśród których warto wyróżnić kilka:

  • OCP (Over Current Protection) – zabezpieczenie przed zbyt dużym prądem;
  • OLP (Over Load Protection) / OPP (Over Power Protection) – zabezpieczenie przed przeciążeniem zasilacza;
  • OTP (Over Temperature Protection) – zabezpieczenie przed przegrzaniem;
  • OVP (Over Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem;
  • UVP (Under Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem;
  • SCP (Short Circuit Protection) – zabezpieczenie przeciwzwarciowe.

Różni producenci oferują także odpowiednie certyfikaty i wiele dodatków, takich jak kontrolery obrotów, czy dodatkowe wentylatory.

Czy warto oszczędzać?

Oszczędność w przypadku zasilacza komputerowego to największy z możliwych błędów. Oczywiście w zależności od potencjału samego komputera i naszych oczekiwań względem niego, musisz dobrać możliwie najbardziej optymalne rozwiązanie. Nie ma sensu kupowanie zasilacza, który jest przeznaczony do znacznie lepszego i bardziej wydajnego sprzętu. Jeśli jednak wiesz, jakie zapotrzebowanie na moc ma Twój komputer, z pewnością powinieneś szukać najlepszych rozwiązań.

Dobra marka zagwarantuje bezpieczeństwo i bezproblemowe działanie. Tańsze odpowiedniki mogą sprowadzić na komputer wiele problemów.

Co więcej, producenci najtańszych zasilaczy lubują się w mniejszych lub większych oszustwach. Najpopularniejszym z nich jest błędne podawanie mocy. W takim przypadku zasilacz o mocy 500 W może mieć trudność z dostarczeniem nawet 400 W.

Jeszcze inna kwestia dotyczy podawania mocy szczytowej zamiast ciągłej. Ta pierwsza może wynosić pożądaną wartość, jednak będzie ona osiągana zaledwie przez kilka sekund, podczas gdy moc ciągła będzie stała.

Zachęcam do kontaktu i chętnie pomogę Ci dobrać odpowiedni zasilacz do komputera.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *