Jak działa pamięć podręczna – cache

Ogromne możliwości komputerów nie są dziełem przypadku, a stoi za nimi zaawansowana technologia. W celu zwiększania wydajności sprzętu i płynności wykonywanych na nim procesów, producenci stosują różne zabiegi, które mają na celu usprawnianie działania komputera. Jednym z nich jest wykorzystywanie pamięci cache.

Co to jest cache?

Cache to pamięć podręczna typu SRAM. Jest ona pamięcią statyczną o krótkim czasie dostępu, wykorzystywaną przede wszystkim w pracy procesora. Mianem pamięci podręcznej określa się mechanizm, którego zadaniem jest przechowywanie w tzw. szybkiej pamięci, ostatnio pobieranych danych.

Pamięć podręczna posiada bardzo wydajne parametry, dzięki czemu odczytywanie przez procesor zapisanych na niej danych trwa od kilku do kilkunastu milisekund, a to z kolei przyspiesza działanie całego systemu.

W przypadku pamięci cache procesora, jest ona swoistym łącznikiem między samym procesorem a pamięcią RAM, która jest pamięcią o znacznie słabszych parametrach. Dzięki temu procesor nie musi pobierać danych z wolnej pamięci RAM, gdyż jeśli zostały już one raz pobrane, to są przechowywane w cache’u i stamtąd błyskawicznie odczytywane w przypadku wywołania określonego procesu.

Poziomy cache

Obecna struktura pamięci cache oparta jest na wielopoziomowej hierarchii. Wyróżnia się pamięć pierwszego poziomu (L 1 cache), drugiego poziomu (L 2 cache) i trzeciego poziomu (L 3 cache). Na rynku spotkać można obecnie pamięci 2 i 3 poziomowe, stosowane w zależności od architektury procesora. Przyjmuje się też, że im więcej poziomów pamięci podręcznej, tym wydajność procesora również wzrasta. Nie jest to jednak regułą.

Inne rodzaje cache

Z pamięci podręcznej, poza samym procesorem, korzystają także inne podzespoły komputera i elementy systemu. Wyróżnia się:

  • Cache dysku twardego – dyski HDD charakteryzują się dość wolnym działaniem, nawet w stosunku do pamięci RAM. Wykorzystanie pamięci podręcznej przyspiesza dostęp do zapisanych na twardym dysku plików.
  • Cache systemu plików – przyspiesza odczyt i zapis danych, które w ostatnim czasie pojawiły się na dysku, jednocześnie zmniejszając użycie i obciążenie samego dysku.
  • Cache przeglądarki – pamięć podręczna przeglądarki internetowej zapisuje zawartość odwiedzanych stron internetowych, dzięki czemu podczas ponownego ich otwierania przeglądarka nie musi pobierać całej zawartości strony, a jedynie te elementy, które uległy zmianie od ostatniej wizyty.

Czyszczenie cache przeglądarki

Pamięć cache przeglądarki wykorzystuje do zapisu zawartości stron określą ilość miejsca na dysku twardym. Naturalnym jest, że w pewnym momencie pamięć ta zostanie zapełniona, przez co jej działanie stanie się mniej efektywne.

W odróżnieniu np. od cache procesora, to od Ciebie zależy, jaką ilość pamięci wydzielisz dla każdej z przeglądarek. Możesz także wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki, co spowoduje jednak, że nowe wersje stron będą musiały zostać pobrane ponownie. W przypadku nowych i szybkich łącz internetowych nie powinno to być jednak zbyt uciążliwe.

Efektem wyczyszczenia pamięci podręcznej przeglądarki może być nawet zwiększenie prędkości wczytywania stron, co będzie spowodowane zwolnieniem przestrzeni zajmowanej przez stare, dawno nie odwiedzane witryny.

Jeśli nie wiesz jak zarządzać pamięcią cache i jak ją wyczyścić, zachęcam do kontaktu,
a  chętnie pomogę.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *