Strona główna » INTERNET » Internet dla najmłodszych – za i przeciw

Internet dla najmłodszych – za i przeciw

Internet dla najmłodszych – za i przeciw

Z Internetu korzystają obecnie prawie wszyscy, od kilkuletnich dzieci, po osoby starsze. To jednak na najmłodszych użytkowników czyha najwięcej zagrożeń, dlatego też warto zadać sobie pytanie o pozytywne i negatywne aspekty dostępności Internetu dla dzieci.

Zagrożenia

Cały szereg możliwości, jakie daje Internet to spełnienie marzeń każdego dziecka. Chęć poznawania i doświadczania nowych rzeczy w wieku kilku, a nawet kilkunastu lat to zupełnie naturalne działanie. Internet sprawia, że staje się to możliwe i łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Należy jednak zadać sobie pytanie czy Internet jest bezpieczny dla dzieci?

Niestety wiedza i zasady dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci nie stoją na najwyższym poziomie nawet u dorosłych, dlatego też trudno dziwić się, że dzieci narażone są na wszelkie niebezpieczeństwa ze zdwojoną siłą.

Wśród najczęściej pojawiających się zagrożeń należy wymienić choćby kontakt z nieznajomymi osobami, bezwiedne ujawnianie swoich danych osobowych, pobieranie treści chronionych prawami autorskimi, czy odwiedzanie stron z treścią przeznaczoną wyłącznie dla osób dorosłych. Niestety obecnie dzieci nie zdają sobie też sprawy z tego, że korzystając z Internetu ich anonimowość jest znacznie mniejsza niż jeszcze kilka lat temu. Przez to bardzo łatwo wpaść w kłopoty, które mogą prowadzić do przykrych konsekwencji, nawet prawnych.

Rola rodziców

Jeśli zdecydujesz się udostępnić dziecku komputer z łączem internetowym, przede wszystkim powinieneś postawić na edukację. Pierwsze kroki dziecka w Internecie powinny być przez Ciebie nadzorowane i być łączone z nauką. Zwróć uwagę szczególnie na korzystanie z różnego rodzaju komunikatorów czy for internetowych. Sprawdzaj, jakie strony odwiedza Twoje dziecko i jakie treści z pobiera.

Niezbędne będzie też posiadanie odpowiedniego oprogramowania antywirusowego, które zapewni bezpieczeństwo samemu komputerowi. Nie możesz też zapomnieć o tym, że Internet nie ma prawa być jedyną rozrywką dla Twojego dziecka. Powinieneś zachęcać, lecz nie zmuszać go do innych zabaw i czynności.

Konsekwencje

Jeśli wciąż zastanawiasz się czy Internet jest bezpieczny dla dzieci to powinieneś wiedzieć, że konsekwencje nieumiejętnego wprowadzania dziecka w świat Internetu mogą być katastrofalne w skutkach i wpływać na rozwój psychofizyczny dziecka. Niechęć do nawiązywania kontaktów w świecie realnym, brak umiejętności działania w grupie, czy nawet problemy zdrowotne to niestety coraz częstsze konsekwencje wynikające z uzależnienia od Internetu.

Jeśli jednak Twoje dziecko będzie wiedziało jak korzystać z Internetu, a jednocześnie będzie miało zapewnione dostęp do innego rodzaju rozrywek, z pewnością może okazać się to bardzo pozytywnym zjawiskiem.

Dostęp do Internetu i jego umiejętne wykorzystywanie może zwiększać zaradność dziecka. W sieci łatwo znaleźć informacje zwiększające wiedzę i umiejętności najmłodszych. Dzięki temu są one lepiej przystosowane do radzenia sobie z problemami natury technicznej, wiedzą gdzie szukać wskazówek i informacji dotyczących współczesnego świata. Zakaz dostępu do Internetu może skutkować brakiem umiejętności funkcjonowania w obecnym społeczeństwie, które w wielu aspektach oparte jest na nowych technologiach.

Umiejętne wykorzystanie Internetu pozwala nie tylko zdobywać wiedzę, ale też kształtować światopogląd. Rolą rodzica jest sprawić, aby dziecko korzystało z odpowiednich źródeł. Jako narzędzie do nauki Internet jest bowiem doskonałym narzędziem, które warto wykorzystać.

Jeśli posiadasz obawy dotyczące swojego dziecka, a także własnych umiejętności dotyczących korzystania z Internetu, zdecydowanie powinieneś zacząć od poznania tajników i zasad poruszania się po sieci, aby następnie przekazać te informacje w odpowiedni sposób.

Jeśli masz jakieś wątpliwości na ten temat bądź dodatkowe pytania zachęcam do kontaktu.

Twój Komputer Jest Wolny Jak Żółw?

Poznaj 7 prostych sposobów na to jak przyspieszyć komputer. Pobierz teraz poradnik za darmo.

 

 

Przeczytaj również


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Subscribe!