Na co zwrócić uwagę przy wyborze obudowy do komputera

Obudowa do komputera to jeden z tych elementów, do którego zwykle nie przywiązujesz zbyt dużej wagi. W rzeczywistości, to właśnie w dużej mierze od niej zależy to, jakimi możliwościami będzie dysponował Twój komputer.

Rodzaje obudów

W domowych warunkach, bez względu na przeznaczenie komputera, najczęściej wykorzystywane są obudowy typu tower. Dzieli się je ze względu na rozmiar, na trzy grupy: Mini Tower, Midi Tower i Big Tower. Osiągają one wysokość odpowiednio do 40, 50 i 60 centymetrów.

Większy rozmiar oznacza w tym przypadku większe możliwości, czyli np. montaż większej ilości napędów i dysków. Rozmiar obudowy w dużej mierze determinuje też rodzaj płyty głównej, którą będziemy mogli zamontować w jej wnętrzu.

Jeśli ogranicza się wolne miejsce na biurku, ciekawym rozwiązaniem może być leżąca obudowa. Choć jej możliwości nie są zbyt duże (porównywalne z Mini Tower), to pozwala ona na ustawienie na niej monitora. Sama w sobie też nie zajmuje dużo miejsca. Alternatywą dla niej może być obudowa typu Slim Tower. Jest znacznie węższa od standardowych obudów, a mimo wszystko pozwala na montaż pełnowymiarowej płyty głównej.

Rodzaje złącz

Jeśli już zdecydujesz się na określony rodzaj obudowy, w kolejnym kroku powinieneś zwrócić szczególną uwagę na ilość i rodzaje złącz, jakimi będzie ona dysponowała. Z pewnością przydatne i wygodne okażą się porty USB, HDMI, czy audio wbudowane na froncie.

Może się okazać, że sama obudowa będzie przekraczała możliwości płyty głównej i części z jej portów po prostu nie wykorzystasz. Nie powinno to być jednak problemem, gdyż tego typu obudowę z pewnością wykorzystasz też w przyszłości. W tym przypadku więcej znaczy lepiej.

Układ chłodzenia

Obudowa do komputera odgrywa ogromna rolę w procesie chłodzenia podzespołów. Musisz więc zwrócić uwagę na to, ile wentylatorów będziesz mógł w niej zamontować. Ważna będzie nie tylko ilość, ale też wielkość wentylatorów i ich umiejscowienie.

W przypadku sprzętu o najwyższej wydajności często stosowane jest chłodzenie cieczą lub chłodzenie pasywne. Oba rozwiązania wymagają więcej miejsca wewnątrz obudowy. Jeśli interesuje Cię takie rozwiązanie, powinieneś poszukać obudowy, która jest dedykowana właśnie takiemu układowi chłodzenia.

Zasilanie

Podstawowe modele obudów posiadają na wyposażeniu zasilacz. O jego jakości ciężko jednak powiedzieć cokolwiek dobrego. Lepszym rozwiązaniem może okazać się zakup obudowy bez zasilacza i jego samodzielny wybór. Dzięki temu zoptymalizujesz jego moc do potrzeb wszystkich podzespołów.

Wyposażenie dodatkowe

W zależności od zasobności portfela, obudowa do komputera może posiadać wiele udogodnień. Na pierwszym miejscu można postawić łatwy dostęp do wszystkich podzespołów, dzięki montażu i demontażu ścianek bocznych, czy przedniego panelu bez użycia dodatkowych narzędzi.

Warto zwrócić też uwagę na czytnik kart pamięci, czy chociażby wyświetlacz pokazujący temperaturę podzespołów. Najbardziej zaawansowane obudowy umożliwiają płynną regulację pracy wentylatorów, czy posiadają wbudowane filtry przeciwkurczowe.

Jakość wykonania

Wybierając obudowę bardzo często zapominamy o sprawdzeniu jakości jej wykonania. Źle spasowane elementy, czy kiepska jakość materiałów mogą w pewnym momencie okazać się kłopotliwe. Drgająca ściana obudowy i ostre krawędzie narażą Cię na frustrację i uszkodzenie własnego ciała.

Wszystko to pokazuje, jak wielkie znacznie dla całego zestawu komputerowego ma obudowa. Jej wybór powinien być poprzedzony dokładną analizą naszych potrzeb i oczekiwań względem komputera.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze odpowiedniej obudowy dla siebie, nie wahaj się i zadzwoń do mnie, a pomogę Ci dobrać najlepszą obudowę względem Twoich potrzeb.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *