Bateria do laptopa – data przydatności i metody jej wydłużania

Laptop w założeniu jest urządzeniem mobilnym, czyli ma służyć w każdym miejscu i o każdej porze. Niestety w miarę upływu czasu, jego możliwości ulegają zmniejszeniu i staje się składanym komputerem stacjonarnym. Powodem takiego stanu rzeczy jest zużyta bateria.

Starzenie się akumulatora

Najoczywistszą oznaką starzenia się akumulatora jest skrócony czas jego działania. Zazwyczaj pierwsze tego oznaki obserwujemy mniej więcej po roku, ale już po dwóch latach zmiana może być bardzo wyraźna. Możliwości nawet najbardziej wydajnego sprzętu stają się wtedy zdecydowanie bardziej ograniczone. W jeszcze innych przypadkach laptop potrafi nagle całkowicie się wyłączyć, chociaż teoretycznie stan wskaźnika poziomu naładowania na to nie wskazywał. Zużyta bateria do laptopa może wysyłać błędne informacje do systemu i całkowicie się rozregulować.

Przyczyny

Można wyróżnić trzy podstawowe przyczyny starzenia się baterii.

Najważniejszy zawsze jest wiek. W miarę upływu czasu każdy akumulator traci wydajność i oczywiste jest, że w pewnym momencie jego przydatność całkowicie spadnie. Tego procesu nie da się powstrzymać, jednak można go przedłużyć.

Kolejna kwestia to ilość cykli ładowania. Producenci akumulatorów zawsze deklarują, ile razy ich produkt może zostać całkowicie rozładowany i ponownie naładowany, zanim całkowicie straci swoje właściwości. Już około 300-400 ładowań może sprawić, ze pojemność baterii zmniejszy się o połowę. Jeśli ładujesz swojego laptopa codziennie, to po roku różnica może być już bardzo odczuwalna.

Na żywotność baterii mają także wpływ warunki, w jakich musi on pracować, a ściślej rzecz ujmując – temperatura. Bateria do laptopa, która przekracza temperaturę 25 stopni Celsjusza może mieć już negatywne skutki. Jeśli wiec Twój laptop potrafi mocno się nagrzewać, to powinieneś liczyć się z tym, że także bateria nie pożyje zbyt długo.

Jak dbać o baterię?

Najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniego chłodzenia. W tym celu doskonale sprawdzają się podkładki chłodzące, które redukują ilość ciepła przenoszonego na obudowę laptopa. Warto też dbać o czystość wmontowanego do notebooka wentylatora, aby mógł on pracować wydajnie.

Zdecydowanie niekorzystne jest także ciągłe podłączenie akumulatora do zasilania. W miarę możliwości powinniśmy tego unikać, a ładować baterię dopiero wtedy, kiedy będzie tego potrzebowała. Nadmiar może jej tylko zaszkodzić.

Wymiana akumulatora

Czasami jest już jednak za późno i jedyną opcją pozostaje wymiana akumulatora. Tutaj możliwości są trzy. Możemy kupić zamiennik, który będzie atrakcyjny cenowo. Trzeba jednak uważać, aby nie kupować najtańszych zamienników ponieważ są one na słabych ogniwach, co niestety odbije się na całym zasilaniu naszego notebooka. W konsekwencji prowadzi to do mechanicznej usterki laptopa. Inne rozwiązanie to wymiana na oryginalny akumulator. Będzie on jednak drogi, choć na pewno dobrze dopasowany do naszego laptopa. Ostatnią metoda jest poddanie akumulatora procesowi regeneracji. Tutaj wyniki mogą być więcej niż zadowalające. Wszystko zależy jednak od tego, jakie decyzje i techniki wykorzysta firma, do której się zwrócicie.

Wiem jak ważna jest bateria dla wykorzystania potencjału laptopa, więc jeśli masz z nią jakiś problem, chętnie pomogę. Powiem Ci też, co zrobić, aby maksymalnie wydłużyć jej żywotność i co zrobić w przypadku całkowitego jej zużycia.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *