32 czy 64 bit

Choć zazwyczaj przykładasz do tego mała uwagę, to Twoim komputerem mogą rządzić systemy operacyjne w wersjach 32- lub 64-bitowych. Choć różnice między nimi wydają się na pozór niezauważalne, to mogą być bardzo istotne.

Różnice

Pojęcie 32 i 64 bitów odnosi się do sposobu przetwarzania informacji przez procesor. To właśnie ten element całego komputera determinuje w dużej mierze wybór wersji systemu operacyjnego. Procesory budowane są bowiem w architekturze 32- i 64-bitowej.

Wersja 32-bitowa posiada ograniczenie w postaci dostępu do pamięci RAM. Oznacza to, że tylko określona ilość wbudowanej pamięci będzie mogła być wykorzystana przez procesor do zapisu danych. W  przypadku 32-bitowych procesorów nie instaluje się więcej niż 3 GB RAM, ponieważ pozostała ilość nie zostałaby wykorzystana.

W przypadku wersji 64-bitowej możliwe jest korzystanie z większych zasobów pamięci RAM, a więc też wydajniejsza praca komputera. Od kilku lat architektura 64-bitowa stała się standardem, a procesory 32-bitowe znaleźć można tylko w najmniej wydajnych urządzeniach, takich jak netbooki.

Kiedy jaki system?

Jak już wspomniałem, wersja systemu jest zależna od architektury procesora. Jeśli posiadasz procesor 32-bitowy, naturalnym posunięciem jest instalacja systemu 32-bitowego. Podobnie w przypadku procesora 64-bitowego, gdzie powinieneś zainstalować system 64-bitowy. Sytuacja nie jest jednak tak oczywista. Jeśli posiadasz komputer z procesorem 64-bitowym, możesz zainstalować na nim system zarówno 64-, jak i 32-bitowy. Procesor 32-bitowy nie daje możliwości wyboru.

Wersja systemu a uruchamianie programów

Podobnie jak w przypadku zależności procesora od wersji systemu, taka sama zależność występuje między systemem a programami w nim uruchamianymi. Jeśli posiadasz system Windows w wersji 32-bitowej, będziesz mógł uruchomić na nim tylko programy zaprojektowane dla takiej wersji systemu. Z drugiej strony większość programów tworzonych z myślą o systemach 32-bitowych będzie działała na systemie 32-bitowych.

Problem pojawi się tylko w przypadku urządzeń peryferyjnych i sterowników. Te muszą być odpowiednie dla danej wersji systemu. Jeśli np. drukarka posiada sterowniki tylko dla wersji 32-bitowej, nie zadziała poprawnie w systemie 64-bitowym.

Zmiana wersji systemu

Jeśli masz możliwość skorzystania z obu wersji systemów, a więc posiadasz procesor w architekturze 64-bitowej, masz też możliwość dowolnej i wielokrotnej zmiany wersji tego systemu. Niestety wiąże się to z koniecznością wykonania kopii zapasowej plików i przeprowadzeniem tzw. czystej instalacji. Dla wielu użytkowników jest to dużym problemem, więc jeśli również nie potrafisz wykonać takiego procesu, zachęcam do kontaktu i z pewnością pomogę.

Jak sprawdzić wersję systemu i architekturę procesora?

Informacje o wersji systemu znajdziesz z łatwością. Wystarczy wybrać przycisk „Start”, następnie znaleźć pozycję „Komputer/Mój komputer” i prawym przyciskiem myszy wywołać polecenie „Właściwości”. Informację o architekturze danego procesora można natomiast znaleźć na stronie internetowej producenta.

Czy warto wybrać wersję 64-bitową systemu?

Wszystko zależy od ilości posiadanej przez Ciebie pamięci RAM. Jeśli jej pojemność wynosi 4GB i więcej, to z pewnością wersja 64-bitowa sprawi, że potencjał komputera zostanie lepiej wykorzystany. Jeśli Twój komputer posiada słabsze parametry, a Twoje oczekiwania względem wydajności nie są zbyt duże, wersja 32-bitowa powinna być wystarczająca.

Wersja systemu może jednak powodować problemy z działaniem niektórych programów, a nawet urządzeń zewnętrznych. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości, zachęcam do kontaktu i zdiagnozuję przyczynę problemu, a następnie znajdę rozwiązanie.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *