Samo posiadanie komputera nie oznacza możliwości wykorzystania jego potencjału i mocy obliczeniowych. Do tego niezbędny jest odpowiedni system operacyjny. Na tym polu prym wiedzie Windows i Linux.

Podstawowe cechy

Stereotypowe myślenie o obu systemach mówi o tym, że Linux został stworzony dla ludzi „zakręconych” na punkcie komputerów, gdyż jego używanie jest znacznie bardziej skomplikowane od tego, co oferuje Windows. Ten jest bowiem przyjazny w wyglądzie i łatwy w obsłudze. Idealnie nadaje się jako system do komputera rodzinnego, oferując też mnóstwo możliwości najbardziej zaawansowanym i wymagającym użytkownikom.

Wbrew temu Linux nie jest aż tak niszowym systemem i wiele pozytywnych cech może w nich znaleźć każdy. Pierwszym argumentem przemawiającym na jego korzyść będzie z pewnością cena. Dystrybucje Linuxa są bowiem często darmowe, podczas gdy za licencje Windowsa trzeba płacić często bardzo duże pieniądze.

Początki użytkowania

Jeśli miałeś do tej pory do czynienia tylko z jednym z tych systemów, to z pewnością ciężko będzie Ci przyzwyczaić się do drugiego. Choć sama instalacja w obu przypadkach jest bezproblemowa, to odpowiednie skonfigurowanie systemu już niekoniecznie.

W przypadku Windowsa otrzymujesz tylko pakiet niezbędnych aplikacji, które chyba nigdy nie są wystarczające do komfortowego użytkowania systemu. Jeśli chodzi o Linuxa, to ta kwestia może być traktowana różnie. Wszystko zależy bowiem od dystrybucji. W przeszłości zdarzało się, że całe oprogramowanie mieściło się na dyskietce, by w tym samym czasie móc trafić na dystrybucje zajmującą kilka płyt CD.

Przyjmuje się jednak, że instalując Linuxa, cały pakiet oprogramowania niezbędnego do wykorzystania potencjału komputera otrzymasz już na wstępie. Tylko nieliczne programy będziesz musiał zdobyć na własną rękę. Pewnie zastanawiasz się w tej chwili co w końcu wybrać Windows czy Linux? Zatem postaram się bardziej rozwiać Twoje wątpliwości.

Zastosowanie biurowe

Teoretycznie na tym polu lepiej wypada Linux, który od początku oferuje bezpłatny pakiet OpenOffice. Choć można z niego korzystać również w środowisku Windows, to w większości przypadków użytkownicy wybierają pakiet Microsoft Office. Ten niestety jest płatny. Jego możliwości są natomiast znacznie większe, przez co trudno zdecydować, jaki wybór będzie lepszy.

Warto dodać, że zainstalowanie pakietu Microsoftu w Linuxie może być problematyczne dla niektórych użytkowników. Wymaga to instalacji dodatkowych programów, które i tak nie obsługują wszystkich wersji MS Office.

Multimedia

Oba systemy umożliwiają swobodne odtwarzanie wszystkich rodzajów plików audio i wideo, a wszystko zależy od posiadanych sterowników i dodatkowego oprogramowania. Nieco inaczej jest w przypadku gier komputerowych. Niestety nie wszystkie zaawansowane gry są przeznaczone dla Linuxa, dlatego jeśli jesteś zapalonym graczem, Windows będzie zdecydowanie lepszym wyborem.

Bezpieczeństwo

Windows wprawdzie regularnie zwiększa bezpieczeństwo użytkownika, jednak wiele stosowanych w nim rozwiązań naraża te zabezpieczenia na poważną próbę. Na tym polu Linux wydaje się być znacznie bezpieczniejszy, choć również nie jest pozbawiony wad. Jeśli jednak komputera używasz np. wyłącznie do korzystania z Internetu, lepiej ze swojej roli wywiąże się Linux.

Obsługa

Z pewnością obsługa Windowsa jest znacznie bardziej intuicyjna i znana prawdopodobnie na całym świecie. Linux wymaga zmiany nawyków i nauki jego obsługi praktycznie od podstaw. Jeśli jednak przekonasz się do niego, to okazuje się, że posiada on bardzo rozbudowane możliwości i nie ustępuje swojemu bardziej znanemu konkurentowi.

Jak sam widzisz nie można jednoznacznie stwierdzić co jest lepsze Windows czy Linux. Wybór między jednym a drugim systemem jest bardzo trudny i zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb i gustu.

Jeśli masz pytania związane z różnicami między oboma systemami lub interesuje Cię ich funkcjonalność w określonym zakresie, zachęcam do kontaktu i postaram się pomóc.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *