Benchmarki

Decydując się na zakup komputera lub posiadając już określony sprzęt często mówi się o jego wydajności. Nie każdy jednak wie, jak zmierzyć ten parametr. Tutaj pomocne mogą okazać się benchmarki.

Czym są benchmarki?

Benchmark to pojecie kojarzone głównie z ekonomią, oznaczające instrument finansowy wykorzystywany do porównywania wyników inwestycji. Od pewnego czasu jest to również określenie stosowane w szeroko rozumianej branży informatycznej.

W tym przypadku oznacza ono różnego rodzaju programy użytkowe, których zadaniem jest mierzenie wydajności podzespołów komputerów, ale też tabletów, czy smartfonów. Ich zastosowanie może być szerokie i bardzo różnorodne.

Niektóre programy benchmarkowe mierzą szybkość działania procesorów, czy kart graficznych, a inne dysków i CD-ROM-ów. Do ich możliwości zalicza się także sprawdzanie gier i zaawansowanych programów pod kątem płynności działania.

Wyniki benchmarków są przedstawiane w przejrzystej formie, zazwyczaj numerycznie lub graficznie. Zazwyczaj otrzymany wynik można też porównać z wynikami innego komputera i podzespołów.

Jak działają?

Metoda działania benchmarków jest bardzo prosta. Najłatwiej wyjaśnić ją na przykładzie programów sprawdzających wydajność kart graficznych. Każdy z nich przeprowadza symulację z wykorzystaniem prezentacji wykonanej w technologii trójwymiarowej.

Prezentacja ta jest dużym obciążeniem dla karty graficznej, dzięki czemu możliwe jest ustalenie, jak poradziła sobie ona z symulacją. Wynik jest przedstawiany zazwyczaj w postaci ilości wyświetlanych na sekundę klatek. Znając wynik swojego komputera, możesz porównać go z wynikiem znajomego. Warunkiem otrzymania miarodajnego porównania jest skorzystanie z tego samego programu benchmarkowego.

Pomocne przy zakupie komputera

Z racji sposobu prezentowania wyników uzyskiwanych w benchmarkach, są one doskonałym narzędziem do tworzenia rankingów. Te z kolei mogą okazać się pomocne przy zakupie nowego komputera i poszczególnych podzespołów.

Mogą okazać się również pomocne przy wymianie określonych podzespołów. Jeśli chcesz mieć pewność, że nowa karta graficzna będzie zdecydowanie wydajniejsza od już posiadanej, wystarczy sprawdzić wynik swojej karty z wynikiem tej, którą planujesz kupić. W sieci istnieje wiele profesjonalnych stron i for internetowych, na których pasjonaci prezentują wyniki zestawów komputerowych, czy poszczególnych podzespołów.

Co dają posiadaczom komputerów?

Teoretycznie, jeśli posiadasz już komputer, benchmarki wydają się być narzędziem zbędnym. W rzeczywistości możesz je dość praktycznie wykorzystać, choćby do monitorowania wydajności swojego sprzętu. Wyniki uzyskiwane w benchmarkach pomogą Ci lepiej zrozumieć działanie samego komputera i jego podzespołów.

Będziesz mógł przekonać się, jaki wpływ na wydajność karty graficznej będzie miało zainstalowanie nowych sterowników, czy też znajdziesz optymalne ustawienia dla gier komputerowych. Najlepsze programy benchmarkowe podpowiedzą Ci także, które podzespoły warto wymienić lub podkręcić, aby wydajność całego komputera wzrosła.

Skąd wziąć odpowiedni program?

Większość programów benchmarkowych znaleźć można w darmowych wersjach w Internecie. Pozwalają one zmierzyć podstawowe parametry. Skorzystanie z ich zaawansowanych funkcji może wiązać się z koniecznością dodatkowej opłaty.

Jeśli chcesz wiedzieć z jakiego programu skorzystać, aby zmierzyć możliwości określonego podzespołu komputera, sprawdzić wydajność w danym programie graficznym lub grze, zachęcam do kontaktu i postaram się doradzić najlepsze rozwiązanie.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *